VŠEOBECNÉ SMERNICE

RÍMSKEHO MISÁLA

 

(Missale Romanum, editio typica tertia, 2002)

 

image

 

prevzaté z časopisu Liturgia 18 (2008) 197-298

 

Úvodné slovo predsedu Liturgickej komisie KBS k Všeobecným smerniciam Rímskeho misála

 

Všeobecné smernice Rímskeho misála (VSRM) boli vydané ako prvý liturgický dokument koncilovej reformy. Môžeme dokonca povedať, že nielen prvý v poradí, ale aj prvý, čo sa týka dôležitosti, a to hlavne pre svoj bohatý teologicko-pastoračný obsah. Potvrdzuje to, medzi iným, namáhavá príprava týchto Smerníc a tiež následné a opätovné prepracovanie samotného textu, až pokiaľ sa nedospelo k ich terajšej podobe publikovanej v treťom typickom vydaní Rímskeho misála.

S odstupom niekoľkých rokov samotný text Smerníc nestratil nič na svojej aktuálnosti: zostáva nevyhnutným výkladovým kľúčom na poznanie a používanie Rímskeho misála, predpokladom na rozumné a pastoračne účinné slávenie.

 

V apoštolskom liste Mane nobiscum Domine (v bode 17) Boží služobník Ján Pavol II. pozýva k správnemu sláveniu svätej omše: „Je nevyhnutné, aby svätá omša bola stredobodom kresťanského života a aby sa v každom spoločenstve robilo všetko na jej dôstojné slávenie podľa stanovených noriem, za účasti ľudu, so zapojením služobníkov do jednotlivých úloh, ktoré sú im určené, a so serióznou pozornosťou aj voči posvätnosti, charakterizovanej i spevom a liturgickou hudbou.“ A ďalej navrhuje:

„Konkrétnou iniciatívou každého farského spoločenstva ... by sa mohlo stať hlbšie štúdium Všeobecných smerníc Rímskeho misála.“

 

Aj Liturgická komisia Konferencie biskupov Slovenska chce prispieť k tomu, aby slávenie liturgie čím viac žiarilo dôstojnosťou a vznešenou jednoduchosťou, aby sa chápal pravý a úplný význam rôznych jeho častí a aby slúžilo spoločnému duchovnému dobru Božieho ľudu (porov. VSRM, bod 42). Preto prostredníctvom časopisu Liturgia ponúkame preklad Všeobecných smerníc Rímskeho misála, potvrdených pápežom Jánom Pavlom II. v roku 2000 a oficiálne uverejnených v treťom typickom vydaní Rímskeho misála v roku 2002. Pokým sa uvedený Rímsky misál vydá v slovenskom jazyku, dovtedy aspoň text jeho nových Smerníc nech prispeje k tomu, že slávenie svätých omší bude mať stále väčšiu dôstojnosť, jednoduchosť a krásu. Dúfame, že takto budú môcť posvätní služobníci i veriaci v plnej miere čerpať zo slávenia svätej omše ovocie, na ktorého získanie ustanovil Ježiš Kristus eucharistickú obetu svojho tela a krvi (porov. VSRM, bod 17). K Smerniciam pripájame aj vecný register, ktorý môže prispieť k lepšej orientácii v samotných Smerniciach.

 

Mons. Stanislav Stolárik

predseda Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska

 

Všeobecné smernice Rímskeho misála

 

ÚVOD

 

1.         Keď Kristus Pán chcel so svojimi učeníkmi sláviť veľkonočnú večeru, pri ktorej ustanovil obetu svojho tela a krvi, rozkázal pripraviť veľké prestreté večeradlo (Lk 22, 12). Tento príkaz Cirkev vždy vzťahovala aj na seba, keď určovala predpisy o duchovnej príprave ľudu, o miestach, obradoch a textoch na slávenie najsvätejšej Eucharistie. Podobne i terajšie predpisy, vypracované v intenciách Druhého vatikánskeho všeobecného koncilu, ako aj nový misál, ktorý bude odteraz používať Cirkev rímskeho obradu pri slávení svätej omše, to sú nové dôkazy starostlivosti Cirkvi, jej viery a stálej lásky voči vznešenému eucharistickému tajomstvu a súčasne dosvedčujú aj jej nepretržitú a súvislú tradíciu, hoci sa zaviedli aj niektoré nové prvky.

 

Svedectvo nezmenenej viery

 

2.         Obetnú povahu svätej omše, ktorú v súhlase so všeobecnou cirkevnou tradíciou slávnostne vyhlásil Tridentský koncil1, znova zdôraznil aj Druhý vatikánsky koncil, keď o omši vyriekol tieto významné slová: „Náš Spasiteľ pri Poslednej večeri... ustanovil eucharistickú obetu svojho tela a krvi, aby ňou v priebehu vekov neprestajne pokračoval v obete kríža, kým on sám nepríde. Tak zveril Cirkvi, svojej milovanej neveste, pamiatku svojej smrti a svojho zmŕtvychvstania.“2

Čo takto učí koncil, vyjadrujú omšové texty. Veď v eucharistických modlitbách sa vhodne a presne vyjadruje náuka, ktorú vynikajúco naznačuje táto myšlienka zo starodávneho sakramentára všeobecne nazývaného Leonianum: „Kedykoľvek slávime pamiatku tejto obety, koná sa dielo nášho vykúpenia.“3 Keď kňaz v týchto modlitbách koná spomienku (anamnézu), obracia sa k Bohu i v mene všetkého ľudu, vzdáva Bohu vďaky a prináša živú a svätú obetu, čiže dar Cirkvi a obetu, ktorou Boh sám chcel byť uzmierený,4 a prosí, aby Kristovo telo a krv boli obetou, v ktorej má Otec zaľúbenie a celý svet spásu.5

Tak v novom misáli pravidlo modlitby (lex orandi) Cirkvi zodpovedá odvekému pravidlu viery (lex credendi). Tým sa nám totiž prízvukuje, že obeta kríža a jej sviatostné obnovenie vo svätej omši, ktorú Kristus Pán ustanovil pri Poslednej večeri a prikázal apoštolom konať na jeho pamiatku, je jedno a to isté, iba spôsob obetovania je odlišný. A preto omša je zároveň obetou chvály, vďaky, zmierenia a zadosťučinenia.

 

_______________

1 TRIDENTSKÝ KONCIL, Sesia XXII, 17. septembra 1562: Denz-Schönm. 1738-1759.

2 DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 47; Porov. Dogmatická konštitúcia o Cirkvi, Lumen gentium, č. 3, 28; Dekrét o účinkovaní a živote kňazov, Presbyterorum ordinis, č. 2, 4, 5.

3 Večerná omša na Pamiatku Pánovej večere, modlitba nad obetnými darmi. Porov. Sacramentarium Veronense, ed. L. C. Mohlberg, č. 93.

4 Porov. Tretia eucharistická modlitba.

5 Porov. Štvrtá eucharistická modlitba.

 

 

3.         Druhý vatikánsky koncil6 a iné rozhodnutia Učiteľského úradu Cirkvi7 potvrdili obdivuhodné tajomstvo skutočnej Pánovej prítomnosti pod eucharistickými spôsobmi v tom istom zmysle a význame, ako to kázal veriť Tridentský koncil.8 Toto tajomstvo sa zdôrazňuje pri slávení svätej omše nielen samými slovami premenenia, ktorými sa Kristus stáva prítomný prepodstatnením (per transubstantiationem), ale aj výrazmi a prejavmi zvrchovanej úcty a poklony, ako sa to koná v liturgii Eucharistie. Preto sa

kresťanský ľud nabáda, aby vo Štvrtok Pánovej večere a na slávnosť Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi osobitným spôsobom vzdával úctu a poklonu tejto obdivuhodnej Sviatosti.

 

4.         Povaha služobného kňazstva, ktoré je vlastné biskupovi a kňazovi, pretože obetujú v osobe Krista a predsedajú zhromaždeniu svätého ľudu, vysvitá v samom obrade z jeho prednostného miesta a úlohy. Náplň tejto úlohy sa vyjadruje a zreteľnejšie i obšírnejšie vysvetľuje v prefácii omše svätenia krizmy vo Štvrtok Svätého týždňa. V ten deň sa totiž pripomína ustanovenie kňazstva. V omšovej prefácii sa objasňuje udelenie kňazskej moci vkladaním rúk. Po vymenovaní jednotlivých úloh sa opisuje aj kňazská moc, ktorá je pokračovaním moci Krista, najvyššieho veľkňaza Nového zákona.

 

5.         V povahe tejto kňazskej služby sa stavia do správneho svetla aj čosi iné, veľmi závažné, t. j. kráľovské kňazstvo veriacich. Ich duchovná obeta sa završuje prostredníctvom služby biskupov a kňazov v spojení s obetou Krista, jediného Prostredníka.9 Veď slávenie Eucharistie je úkonom celej Cirkvi. V tomto úkone každý koná iba to a všetko to, čo mu prináleží vzhľadom na jeho stupeň postavenia v Božom ľude. Tak sa stáva, že sa pri slávení venuje väčšia pozornosť určitým úkonom, ktorým sa v minulosti preukazovala pozornosť menšia. Tento ľud je totiž ľudom Božím, ktorý

Kristus získal svojou krvou. Pán ho zhromažďuje a živí svojím slovom. Je povolaný, aby Bohu predkladal prosby celej ľudskej rodiny. Za tajomstvo spásy vzdáva vďaky Kristovi, keď prináša jeho obetu. Konečne prijímaním Kristovho tela a krvi sa stmeľuje v jedno. Tento ľud, hoci je svätý už svojím pôvodom, predsa ďalej neprestajne rastie vo svätosti vedomou, činnou a plodnou účasťou na eucharistickom tajomstve.10

 

Dôkazy nepretržitej tradície

 

6.         Keď Druhý vatikánsky koncil vyhlásil zásady, podľa ktorých treba preskúmať omšový poriadok, okrem iného prikázal aj to, aby sa obnovili niektoré obrady „podľa pôvodných ustanovení Svätých Otcov“,11 použil totiž tie isté slová ako svätý Pius V. v Apoštolskej konštitúcii „Quo primum“, ktorou roku 1570 zverejnil tridentský misál. Táto slovná zhoda naznačuje, že oba rímske misály, hoci sú medzi nimi štyri storočia, obsahujú rovnakú a tú istú tradíciu. Ak zvážime vnútorné prvky tejto tradície, zbadáme, že druhý misál veľmi šťastne a znamenite dopĺňa predchádzajúci.

 

_______________

6 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 7, 47; Dekrét o účinkovaní a živote kňazov, Presbyterorum ordinis, č. 5, 18.

7 Porov. PIUS XII., Encyklika Humani generis, 12. augusta 1950: AAS 42 (1950) s. 570-571; PAVOL VI., encyklika

Mysterium Fidei, 3. septembra 1965: AAS 57 (1965) s. 762-769; Slávnostné vyznanie viery, 30. júna 1968, č. 24-26:

AAS 60 (1968) s. 442-443; POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Eucharisticum mysterium, 25. mája 1967, č. 3f, 9: AAS 59 (1967) s. 543, 547.

8 Porov. TRIDENTSKÝ KONCIL, Sesia XIII, 11. októbra 1551: Denz-Schönm. 1635-1661.

9 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Dekrét o účinkovaní a živote kňazov, Presbyterorum ordinis, č. 2. 10 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 11. 11 Tamže, č. 50.

 

 

7.         V ťažkých dobách, keď bola napadaná katolícka viera o obetnej povahe svätej omše, o služobnom kňazstve, o skutočnej a trvalej prítomnosti Kristovej pod eucharistickými spôsobmi, svätému Piovi V. predovšetkým záležalo na tom, aby zachoval vtedajšiu tradíciu, ktorú neprávom napádali, a preto v posvätných obradoch zaviedol iba nepatrné zmeny. A skutočne misál z roku 1570 sa iba málo odlišuje od prvého, vôbec kedy tlačou vydaného misála z roku 1474. Ten zasa verne reprodukuje misál z čias pápeža Inocenta III. Ani rukopisy (kódexy) vatikánskej knižnice, hoci prispeli k zlepšeniu niektorých výrazov, neumožnili pri skúmaní „starých a vierohodných autorov“ pokročiť ďalej než urobili stredoveké liturgické komentáre.

 

8.         Naproti tomu dnes nespočetné diela učencov obohatili tie „ustanovenia Svätých Otcov“, ktorých sa pridržiavali zlepšovatelia misála Pia V. Po prvom vydaní sakramentára nazvaného Gregorianum roku 1571, častejšie vyšli tlačené kritické vydania starých rímskych a ambroziánskych sakramentárov i starobylé liturgické knihy španielske a galikánske, ktoré vyniesli na svetlo mnohé, dovtedy neznáme modlitby, vynikajúce po duchovnej stránke.

Odkedy boli objavené toľké liturgické dokumenty, lepšie poznávame aj tradície prvých storočí z čias pred vznikom východného a západného obradu.

Okrem toho rozvoj patristických štúdií objasnil teológiu eucharistického tajomstva učením vynikajúcich starovekých otcov, ako sú svätý Irenej, svätý Ambróz, svätý Cyril Jeruzalemský a svätý Ján Zlatoústy.

 

9.         Preto „ustanovenia Svätých Otcov“ nevyžadujú len zachovať to, čo nám odovzdali naši najbližší predchodcovia, ale aj pochopiť a hlbšie zvážiť všetky minulé obdobia Cirkvi a všetky spôsoby, ktorými sa vyjadrovala jej jediná viera v takých odlišných formách ľudskej a občianskej kultúry, aké jestvovali v krajinách semitských, gréckych a latinských. Tento širší pohľad nám umožňuje vidieť, ako Duch Svätý pomáha Božiemu ľudu zachovať obdivuhodnú vernosť nezmeniteľnému pokladu viery aj popri veľkej rozmanitosti modlitieb a obradov.

 

Prispôsobenie novým pomerom

 

10.     Nový misál nielen svedčí o lex orandi – pravidle modlitby rímskej Cirkvi a stráži poklad viery posledných cirkevných koncilov, ale zároveň znamená aj dôležitý krok dopredu v liturgickej tradícii.

Keď totiž otcovia Druhého vatikánskeho koncilu preberali dogmatické rozhodnutia Tridentského koncilu, situácia vo svete, ku ktorému hovorili, bola celkom iná. Preto mohli dať pre pastoráciu také návrhy a úpravy, aké pred štyristo rokmi nebolo možné ani predvídať.

 

11.     Už Tridentský koncil uznával, aký veľký katechetický význam môže mať slávenie svätej omše. Nemohol však vyvodiť z toho všetky dôsledky pre praktický život. Mnohí vtedy prosili, aby pri slávení eucharistickej obety mohli používať ľudovú reč. Ako

odpoveď na túto požiadavku koncil považoval za svoju povinnosť, vzhľadom na vtedajšie okolnosti, znova prízvukovať tradičnú náuku Cirkvi, podľa ktorej eucharistická obeta je predovšetkým úkonom samého Krista, a preto jej vlastná účinnosť nezávisí od spôsobu, ako sa na nej zúčastňujú veriaci. Preto rozhodne vyhlásil, i keď miernymi slovami: „Hoci omša obsahuje veľké poučenie pre veriaci ľud, predsa otcovia nepovažujú za vhodné, aby sa všeobecne slávila v ľudovej reči.“12 Za odsúdeniahodného

vyhlásil toho, kto by tvrdil, že „treba zavrhnúť obrad rímskej Cirkvi, podľa ktorého sa časť kánonu a slová premenenia vyslovujú ticho, alebo, že treba sláviť omšu v ľudovej reči.“13 Aj keď koncil vtedy zakázal používať v omši ľudovú reč, predsa nariadil, aby duchovní pastieri namiesto toho konali vhodnú katechézu: „Aby Kristove ovečky netrpeli hlad... posvätná synoda prikazuje pastierom a jednotlivým duchovným v pastorácii, aby pri slávení omše, či už sami alebo prostredníctvom iných, často vysvetľovali niečo z toho, čo sa číta v omši, a aby objasnili medzi iným aj niektoré tajomstvo tejto presvätej obety, a to najmä v nedele a sviatky.“14

 

12.     Druhý vatikánsky koncil, ktorý sa zišiel preto, aby – podobne ako Tridentský koncil – prispôsobil Cirkev potrebám jej apoštolského poslania v dnešných časoch, dôkladne si uvedomil poučný a pastoračný charakter posvätnej liturgie.15 A keďže nikto z katolíkov nepopieral oprávnenosť a účinnosť posvätného obradu v latinskej reči, koncil mohol bez ťažkostí pripustiť, že „nezriedka môže byť pre ľud veľmi užitočné používať materinskú reč“ a dovolil používať reč ľudu.16 Oduševnenie, s akým všade prijali toto rozhodnutie, spôsobilo, že pod vedením biskupov a samej Apoštolskej stolice sa mohla zaviesť ľudová reč pri všetkých liturgických slávnostiach, na ktorých sa zúčastňuje ľud, aby veriaci plnšie chápali slávené tajomstvo.

 

13.     Hoci používanie ľudovej reči v posvätnej liturgii je len prostriedkom – i keď veľmi významným – na jasnejšie katechetické vysvetlenie sláveného tajomstva, predsa Druhý vatikánsky koncil pripomenul, že treba zachovávať niektoré nariadenia Tridentského koncilu, ktoré sa niekde nedodržiavali, ako napr. povinnosť konať homíliu v nedeľu a vo sviatok17 a možnosť vsunúť nejaké ponaučenie do samých posvätných obradov.18

Predovšetkým však Druhý vatikánsky koncil odporúčal „tú dokonalejšiu účasť na omši, ktorou po kňazovom prijímaní aj veriaci prijímajú Kristovo telo z tej istej obety“,19 čím pomohol uskutočniť aj iné želanie tridentských otcov, a to, aby pre plnšiu účasť na svätej Eucharistii „veriaci, prítomní na svätej omši, prijímali Eucharistiu nielen duchovne, ale aj sviatostne“.20

 

14.     Z tých istých pohnútok a z toho istého pastoračného úsilia Druhý vatikánsky koncil mohol z nového hľadiska zvážiť ustanovenia Tridentského koncilu o prijímaní pod obidvoma spôsobmi. Pretože sa dnes neuvádza do pochybnosti náuka o účinnosti prijímania Eucharistie len pod spôsobom chleba, dovolil v niektorých prípadoch prijímať pod obidvoma spôsobmi, a to preto, že jasnejšia forma sviatostného znaku poskytuje osobitnú možnosť hlbšie vniknúť do tajomstva, na ktorom sa veriaci zúčastňujú.21

 

_______________

12 TRIDENTSKÝ KONCIL, Sesia XXII, Náuka o obete svätej omše, kap. 8: Denz-Schönm. 1749.

13 Tamže, kap. 9: Denz-Schönm. 1759.

14 Tamže, kap. 8: Denz-Schönm. 1749.

15 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 33.

16 Tamže, č. 36.

17 Tamže, č. 52.

18 Tamže, č. 35, 3.

19 Tamže, č. 55.

20 TRIDENTSKÝ KONCIL, sesia XXII, Náuka o obete svätej omše, kap. 6: Denz-Schönm. 1747.

21 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 55.

 

 

15.     Cirkev tak ostáva verná svojmu poslaniu, pretože ako učiteľka pravdy zachováva „staré“, t. j. poklad tradície, a zároveň plní svoju povinnosť tým, že zvažuje a múdro používa veci „nové“ (porov. Mt 13, 52).

Jedna časť nového misála vhodnejšie prispôsobuje modlitby Cirkvi potrebám našich čias; také sú predovšetkým omše pri vysluhovaní sviatostí a svätenín a omše na rozličné príležitosti, v ktorých sa tradícia vhodne spája s novými prvkami. Zatiaľ čo viaceré liturgické texty, vybrané z najstaršej cirkevnej tradície a uvedené v mnohých vydaniach Rímskeho misála, zostali nezmenené, iné početné texty boli prispôsobené dnešným požiadavkám a podmienkam, a ďalšie texty, ako modlitby za Cirkev, za laikov, za posvätenie ľudskej práce, za spoločenstvo všetkých národov, za niektoré potreby príznačné našej dobe, boli zasa zostavené úplne nanovo, pričom sa použili myšlienky a často aj výrazy z najnovších koncilových dokumentov.

Pri použití textov najstaršej tradície zaiste sa neurobila krivda tomuto úctyhodnému pokladu tým, že sa z ohľadu na terajšiu situáciu vo svete niektoré vety pozmenili, aby aj spôsob vyjadrovania bol v súlade s rečou dnešnej teológie a verne odzrkadľoval súčasný stav cirkevnej disciplíny. Preto boli pozmenené niektoré výrazy týkajúce sa hodnotenia a užívania pozemských dobier, ako aj výrazy, ktoré vyjadrujú nejaký vonkajší spôsob pokánia, používaný v iných obdobiach Cirkvi.

Predpisy Druhého vatikánskeho koncilu v mnohých bodoch teda doplnili a zdokonalili liturgické predpisy Tridentského koncilu. Vatikánsky koncil tak zavŕšil úsilie priviesť veriacich bližšie k posvätnej liturgii. Toto úsilie trvalo už štyristo rokov a v poslednom čase k nemu prispelo najmä štúdium liturgie podporované svätým Piom X. a jeho nástupcami.

 

 

 

HLAVA I.

 

DÔLEŽITOSŤ A DÔSTOJNOSŤ SLÁVENIA EUCHARISTIE

 

16.     Slávenie svätej omše, ako úkonu Krista a hierarchicky usporiadaného Božieho ľudu, je stredom celého kresťanského života tak pre všeobecnú Cirkev, ako aj pre miestne cirkevné spoločenstvo a pre každého veriaceho.22 V nej totiž vyvrchoľuje úkon, ktorým Boh posväcuje svet v Kristovi, v nej dosahuje vrchol kult, ktorý ľudia preukazujú Otcovi, keď sa mu klaňajú skrze Krista, Božieho Syna v Duchu Svätom.23 Okrem toho v omši sa pripomínajú celý rok tajomstvá vykúpenia tak, že sa určitým spôsobom sprítomňujú.24 Ostatné posvätné úkony a všetky skutky kresťanského života s omšou súvisia, z nej vyplývajú a k nej smerujú.25

 

17.     Preto veľmi záleží na tom, aby sa slávenie omše, Pánovej večere, usporiadalo tak, žeby sa posvätní služobníci i veriaci zúčastnili na nej primerane svojmu postaveniu a plnšie získali ovocie,26 pre ktoré Kristus Pán ustanovil eucharistickú obetu svojho tela a krvi, a zveril ju ako pamiatku svojho umučenia a zmŕtvychvstania svojej milovanej neveste, Cirkvi.27

 

18.     To sa vhodne uskutoční vtedy, keď sa bude prihliadať na povahu a okolnosti každého liturgického zhromaždenia a slávenie svätej omše sa usporiada tak, aby viedlo k vedomej, činnej a plnej účasti veriacich, totiž k účasti tela i duše: s vrúcnou vierou, nádejou a láskou, akú si želá Cirkev, akú si vyžaduje sama povaha slávenia, na akú kresťanský ľud na základe krstu má právo a k akej je sviatosťou krstu zaviazaný.28

 

19.     Hoci sa niekedy nedá dosiahnuť prítomnosť a aktívna účasť veriacich, ktorá jasnejšie vyjadruje ekleziálnu povahu liturgického slávenia,29 eucharistické slávenie si predsa vždy zachováva svoju účinnosť a dôstojnosť, pretože je úkonom Krista a Cirkvi; kňaz v tomto úkone plní svoju najdôležitejšiu úlohu a vždy koná pre spásu ľudu.

Preto sa mu teda odporúča, aby podľa možnosti aj každodenne slávil eucharistickú obetu.30

 

_______________

22 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 41; Dogmatická konštitúcia o Cirkvi, Lumen gentium, č. 11; Dekrét o účinkovaní a živote kňazov, Presbyterorum ordinis, č. 2, 5, 6; Dekrét o pastierskom úrade biskupov v Cirkvi, Christus Dominus, č. 30; Dekrét o ekumenizme, Unitatis redintegratio, č. 15; POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Eucharisticum mysterium, 25. mája 1967, č. 3e, 6: AAS 59 (1967) s. 542, 544-545.

23 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 10.

24 Porov. tamže, č. 102.

25 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 10; Dekrét o účinkovaní a živote kňazov, Presbyterorum ordinis, č. 5.

26 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 14, 19, 26, 28, 30.

27 Porov. tamže, č. 47.

28 Porov. tamže, č. 14.

29 Porov. tamže, č. 41.

30 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Dekrét o účinkovaní a živote kňazov, Presbyterorum ordinis, č. 13; Kódex kánonického práva, kán. 904.

 

 

20.     Keďže sa však slávenie Eucharistie, ako aj celá liturgia koná viditeľnými znakmi, ktorými sa viera živí, upevňuje a vyjadruje,31 treba veľmi starostlivo povyberať a usporiadať tie Cirkvou predkladané výrazové formy a prvky, ktoré s prihliadnutím na osobné a miestne okolnosti účinnejšie napomáhajú aktívnu a plnú účasť veriacich a lepšie zodpovedajú ich duchovnému dobru.

 

21.     Preto cieľom týchto Smerníc je podať všeobecné zásady, ktorými sa má riadiť správne slávenie Eucharistie, a vysvetliť pravidlá, podľa ktorých majú prebiehať jednotlivé formy celebrovania.32

 

22.     Najväčšiu dôležitosť má slávenie Eucharistie v partikulárnej Cirkvi.

Diecézny biskup je teda hlavným vysluhovateľom Božích tajomstiev, ako aj správcom, zveľaďovateľom a strážcom všetkého liturgického života jemu zverenej partikulárnej Cirkvi.33 Tajomstvo Cirkvi sa zvlášť zjavuje v tých sláveniach, ktorým on predsedá, predovšetkým keď slávi Eucharistiu za účasti kňazov, diakonov a ľudu. A preto takéto slávenie omše musí byť príkladom pre celú diecézu.

Je teda jeho úlohou upriamovať pozornosť na to, aby kňaz, diakon a laici vždy dôkladnejšie chápali pravý význam obradov a liturgických textov, a tak boli vedení k činnej a plodnej účasti na slávení Eucharistie. Pre ten istý cieľ nech dbá, aby sa zvyšovala dôstojnosť samotných slávení, k čomu vo veľkej miere prispieva krása posvätného priestoru, hudby a umenia.

 

23.     V týchto Všeobecných smerniciach a v Omšovom poriadku sa uvádzajú niektoré prispôsobenia a adaptácie, vhodné nato, aby slávenie plnšie zodpovedalo predpisom a duchu posvätnej liturgie a aby sa zvýšila aj jej pastoračná účinnosť.

 

24.     Tieto prispôsobenia pozostávajú zväčša vo výbere nejakých obradov alebo textov,

t. j. spevov, čítaní, modlitieb, výziev a gest, ktoré viac zodpovedajú potrebám, vzdelaniu a schopnostiam účastníkov a ponechávajú sa na celebrujúceho kňaza. Nech však kňaz pamätá, že má byť služobníkom posvätnej liturgie a nesmie nič z vlastnej vôle pri slávení omše pridať, vynechať alebo pozmeniť.34

 

25.     Okrem toho niektoré prispôsobenia odporúčané na svojom mieste v misáli, patria podľa Konštitúcie o posvätnej liturgii do kompetencie diecézneho biskupa alebo konferencie biskupov.35 (porov. č. 387, 388 – 393).

26.     Pri väčších zmenách a adaptáciách, ktoré by mali zohľadňovať tradície a svojráz národov a krajín, aby to slúžilo pre dobro alebo potrebu v zmysle čl. 40 Konštitúcie o posvätnej liturgii, nech sa postupuje podľa inštrukcie „De Liturgia Romana et inculturatione“ (Rímska liturgia a inkulturácia)36 a ako je to vysvetlené v týchto smerniciach (č. 395 – 399).

 

_______________

31 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 59.

32 Omše pre zvláštne príležitosti sa riadia týmito ustanoveniami: porov. Omše v zvláštnych spoločenstvách: POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Actio pastoralis, 15. mája l969: AAS 61 (1969) s. 806-811; Omše za účasti detí: Directorium de Missis cum pueris, 1. novembra 1973: AAS 66 (1974) s. 30-46; spojenie častí Liturgie hodín s omšou: Všeobecné smernice Liturgie hodín, č. 93-98; spojenie niektorých požehnaní a korunovácie obrazov Panny Márie s omšou: RÍMSKY RITUÁL, Benedikcionál, typické vydanie 1984, Všeobecný úvod, č. 28; Ordo coronandi imaginem beatæ Mariæ Virginis, č. 10 a 14.

33 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Dekrét o pastierskom úrade biskupov v Cirkvi, Christus Dominus, č. 15; porov. tiež Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 41.

34 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 22.

35 Porov. tiež DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 38, 40; PAVOL VI., Apoštolská konštitúcia Missale Romanum.

36 Porov. KONGREGÁCIA PRE BOŽÍ KULT A DISCIPLÍNU SVIATOSTÍ, Inštrukcia Varietates legitimæ, 25. januára 1994: AAS 87 (1995), s. 288-314.

 

 

HLAVA II.

 

STAVBA OMŠE, JEJ PRVKY A ČASTI

 

1.         VŠEOBECNÁ STAVBA OMŠE

 

27.     Pri svätej omši čiže pri Pánovej večeri sa zhromažďuje Boží ľud pod predsedníctvom kňaza, ktorý zastupuje osobu Krista, na slávenie pamiatky Pána čiže eucharistickej obety.37 Preto o takomto miestnom zhromaždení svätej Cirkvi v plnej miere platí Kristovo prisľúbenie: „Kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi“ (Mt 18, 20). Veď pri slávení omše, v ktorej sa bez prestania sprítomňuje obeta kríža,38 Kristus je skutočne prítomný v samom zhromaždení zídenom v jeho mene, v osobe kňaza, vo svojom slove a najmä podstatne a trvalo pod eucharistickými spôsobmi.39

 

28.     Omša sa skladá z dvoch častí: z liturgie slova a z liturgie Eucharistie, ktoré tak úzko súvisia, že tvoria jeden kultový úkon.40 V omši sa pripravuje stôl jednak Božieho slova, jednak Kristovho tela. Veriaci sa tu poučujú a živia.41 Niektoré obrady bohoslužbu otvárajú, iné ju zakončujú.

 

1.         ROZLIČNÉ PRVKY OMŠE

 

Čítanie Božieho slova a jeho výklad

 

29.     Keď sa v Cirkvi číta Sväté písmo, sám Boh hovorí k svojmu ľudu, a Kristus, prítomný vo svojom slove, ohlasuje evanjelium.

Čítanie Božieho slova je dôležitým prvkom liturgie, a preto ho majú všetci počúvať s úctou. Hoci v čítaniach zo Svätého písma sa Božie slovo obracia na všetkých ľudí všetkých čias a hoci je im zrozumiteľné, jeho väčšia zrozumiteľnosť a účinnosť sa ešte podporuje živým výkladom, teda homíliou, ktorá je časťou liturgického slávenia.42

 

Modlitby a iné časti omše, ktoré prináležia kňazovi

 

30.     Medzi časťami liturgie určenými kňazovi, prvé miesto zaberá eucharistická modlitba, ktorá je vrcholom celého slávenia. Ďalej sú to modlitby: modlitba dňa (kolekta), modlitba nad obetnými darmi a modlitba po prijímaní. Kňaz, ktorý v zastúpení Kristovej osoby predsedá zhromaždeniu, prednáša tieto modlitby Bohu v mene všetkého svätého ľudu a v mene všetkých prítomných.43 Preto sa právom nazývajú „predsedníckymi modlitbami“ (orationes præsidentiales).

 

_______________

37 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Dekrét o účinkovaní a živote kňazov, Presbyterorum ordinis, č. 5; Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 33.

38 Porov. TRIDENTSKÝ KONCIL, Sesia XXII, Náuka o obete svätej omše, kap. 1: Denz-Schönm. 1740; porov. PAVOL VI., Slávnostné vyznanie viery, 30. júna 1968, č. 24: AAS 60 (1968) s. 442.

39 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 7.; PAVOL VI., Encyklika Mysterium fidei, 3. septembra 1965: AAS 57 (1965) s. 764; POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia

Eucharisticum mysterium, 25. mája 1967, č. 9: AAS 59 (1967) s. 547.

40 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 56: POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Eucharisticum mysterium, 25. mája 1967, č. 3: AAS 59 (1967) s. 542.

41 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 48, 51; Dogmatická konštitúcia o Božom zjavení, Dei Verbum, č. 21; Dekrét o účinkovaní a živote kňazov, Presbyterorum ordinis, č. 4.

42 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 7, 33, 52.

43 Porov. tamže, č. 7, 33.

 

 

31.     Kňazovi v úlohe predsedu zhromaždenia patrí ešte povedať primerané výzvy predvídané v samom obrade. Kde sú rubrikami ustanovené, môže ich celebrant primerane prispôsobiť, aby zodpovedali chápaniu zúčastnených; kňaz má však dbať na to, aby vždy zachoval zmysel výzvy, ktorá sa uvádza v misáli a krátko ju vyjadril. Predsedajúci kňaz má ďalej ohlasovať Božie slovo, ako aj udeľovať záverečné požehnanie. Okrem toho môže celkom stručne uviesť veriacich do omše dňa, po úvodnom pozdrave a pred úkonom kajúcnosti, ako aj do liturgie slova pred čítaniami a do eucharistickej modlitby pred piesňou vďaky čiže prefáciou, nikdy však nie vo vlastnej eucharistickej modlitbe; napokon aj niekoľkými slovami pred prepustením veriacich môže uzavrieť celé posvätné slávenie.

 

32.     Povaha „predsedníckych“ častí vyžaduje, aby ich kňaz predniesol jasne a nahlas a aby ich všetci pozorne počúvali.44 Preto, kým ich kňaz vyslovuje, nech sa nekonajú iné modlitby alebo spevy, nech umĺkne aj organ a iné hudobné nástroje.

 

33.     Kňaz prednáša modlitby ako predsedajúci v mene celej Cirkvi a celého zhromaždeného spoločenstva, niekedy však iba vo svojom mene, aby svoju službu vykonal s väčšou pozornosťou a nábožnosťou. Tieto modlitby, ktoré sú pred čítaním evanjelia, pri príprave obetných darov, ako aj tie, ktoré sa uvádzajú pred a po kňazovom prijímaní, hovorí potichu.

 

Iné texty vyskytujúce sa pri celebrovaní

 

34.     Keďže slávenie svätej omše už svojou povahou má „komunitárny“ ráz,45 veľký význam majú dialógy medzi kňazom a zhromaždenými veriacimi, ako aj zvolania (aklamácie);46 nie sú totiž len vonkajšími znakmi spoločného slávenia, ale podporujú a vytvárajú spojenie medzi kňazom a ľudom.

 

35.     Zvolania a odpovede veriacich na kňazove pozdravy a modlitby predstavujú taký stupeň činnej účasti, že ich zhromaždení veriaci majú vykonať v každom druhu omše, aby sa tak jasne vyjadrila a pestovala súčinnosť celého spoločenstva.47

 

36.     Aj iné časti, veľmi vhodné na prejavenie a podnietenie činnej účasti veriacich, sú pridelené celému zvolanému zhromaždeniu, najmä úkon kajúcnosti, vyznanie viery, modlitba veriacich a modlitba Pána.

 

_______________

44 Porov. POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Musicam sacram, 5. marca l967, č. 14: AAS 59 (1967) s.

304.

45 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 26-27; POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Eucharisticum mysterium, 25. mája l967, č. 3d: AAS 59 (1967) s. 542.

46 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 30.

47 Porov. POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Musicam sacram, 5. marca l967, č. 16a: AAS 59 (1967) s.305.

 

 

37.     Napokon z iných textov:

1.         niektoré sú obradom alebo úkonom samým osebe, ako oslavná pieseň (Glória), responzóriový žalm, Aleluja a verš pred evanjeliom, oslava Trojsvätého (Sanktus), anamnetické zvolanie (po premenení), spev po prijímaní;

2.         iné sprevádzajú nejaký obrad, ako úvodný spev, spev pri príprave obetných darov, pri lámaní chleba (Baránok Boží) a spev na prijímanie.

 

Spôsob prednesu rozličných textov

 

38.     V textoch, ktoré má kňaz alebo diakon, alebo lektor, alebo všetci veriaci predniesť jasne a nahlas, prednes má zodpovedať ich povahe: podľa toho, či ide o čítanie, o modlitbu, o výzvu, o aklamáciu alebo o spev. Má zodpovedať aj forme slávenia a slávnostnému rázu zhromaždenia. Okrem toho treba mať na zreteli aj charakter jednotlivých jazykov a národov.

Preto v nasledujúcich rubrikách a smerniciach výrazy „povedať“ alebo

„predniesť“ treba rozumieť tak o speve, ako aj o recitácii podľa spomenutých zásad.

 

Dôležitosť spevu

 

39.     Apoštol napomína veriacich kresťanov, ktorí sa schádzajú v očakávaní príchodu svojho Pána, aby spoločne spievali žalmy, hymny a duchovné piesne (porov. Kol 3,16). Spev je totiž znakom plesajúceho srdca (porov. Sk 2, 46). Preto svätý Augustín právom hovorí: „Kto miluje, ten spieva“48, a už za starodávna sa stalo príslovím: „Dva razy sa modlí, kto dobre spieva“.

 

40.     Nech sa teda vysoko hodnotí spev pri slávení omše s prihliadaním na svojráz národov a na schopnosti jednotlivých liturgických zhromaždení. Hoci nie je záväzné, napr. vo feriálnych omšiach, spievať vždy všetky texty, určené na spev, treba dbať na to, aby sa nevynechával spev služobníkov a ľudu v sláveniach, ktoré sa konajú v nedele a v prikázané sviatky.

Pri výbere textov, ktoré sa majú skutočne spievať, treba dať prednosť tým, ktoré sú dôležitejšie, a najmä tým, ktoré má spievať kňaz alebo diakon, či lektor a na ktoré odpovedá ľud, alebo ktoré má predniesť kňaz spolu s ľudom.49

 

41.     Gregoriánsky spev nech má popredné miesto za rovnakých podmienok pred ostatnými spevmi, pretože je vlastný rímskej liturgii. Iné druhy posvätnej hudby, predovšetkým polyfónia, sa vôbec nevylučujú, pokiaľ zodpovedajú duchu liturgického úkonu a napomáhajú účasť všetkých veriacich.50 Keďže sa však v určité dni častejšie stretajú veriaci z rozličných národov, je vhodné, aby títo veriaci v ľahších nápevoch vedeli po latinsky spievať spoločne aspoň niektoré časti omšového poriadku, najmä vyznanie viery a modlitbu Pána.51

 

_______________

48 SV. AUGUSTÍN, Homília 336, 1: PL 38, 1472.

49 Porov. POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Musicam sacram, 5. marca 1967, č. 7, 16: AAS 59 (1967) s. 302, 305.

50 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 116; tiež tamže, č. 30.

51 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 54: POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Inter Œcumenici, 26. septembra 1964, č. 59: AAS 56 (1964) s. 891; Inštrukcia Musicam sacram, 5. marca 1967 č. 47: AAS 59 (1967) s. 314.

 

 

Gestá a držanie tela

 

42.     Gestá a držanie tela tak kňaza, diakona a posluhujúcich, ako aj ľudu, majú smerovať k tomu, aby celé slávenie žiarilo dôstojnosťou a vznešenou jednoduchosťou, aby sa chápal pravý a úplný význam rôznych jeho častí a napomáhala sa spoluúčasť všetkých.52 Preto bude potrebné dávať pozor, aby to, čo určujú tieto Všeobecné smernice a tradičná prax rímskeho obradu, viac slúžilo spoločnému duchovnému dobru Božieho ľudu, ako vlastným sklonom a úsudku.

Jednotné držanie tela, ktoré majú zachovávať všetci zúčastnení, je znakom jednoty údov kresťanského spoločenstva, zhromaždených na svätú liturgiu, lebo vyjadruje a podporuje zmýšľanie a city ducha zúčastnených.

 

43.     Veriaci nech stoja od začiatku úvodného spevu alebo keď prichádza kňaz k oltáru až do modlitby dňa (kolekty) vrátane; počas spevu Aleluja pred evanjeliom a pri prednese evanjelia, pri vyznaní viery a pri modlitbe veriacich; ako aj od výzvy Modlite sa, bratia pred modlitbou nad obetnými darmi až do konca omše, okrem toho, čo sa povie ďalej.

Sedieť sa má cez čítania pred evanjeliom a cez medzispev, pri homílii a kým sa pripravujú obetné dary, ako aj vtedy, keď sa chce po prijímaní zachovať posvätné ticho.

Pri premenení si však veriaci majú kľaknúť, ak im v tom neprekáža zdravotný stav alebo nedostatok miesta, veľký počet zúčastnených alebo iné závažné príčiny. Tí však, čo nekľačia počas premenenia, nech sa hlboko uklonia, keď si kňaz pokľakne po premenení.

Konferencia biskupov má však právo prispôsobiť gestá a držanie tela, opísané v omšovom poriadku povahe a rozumným národným zvyklostiam podľa noriem práva.53 Treba však dávať pozor, aby zodpovedali zmyslu a povahe jednotlivých častí slávenia. Kde je zvyk, že ľud zostáva kľačať po skončení zvolania Svätý až do konca eucharistickej modlitby a pred prijímaním, keď kňaz hovorí Hľa, Baránok Boží, chvályhodne sa to môže zachovať.

Aby sa dosiahla jednota v pohyboch a držaní tela počas toho istého slávenia, veriaci nech poslúchnu pokyny, ktoré pri bohoslužbe dáva diakon alebo posluhujúci laik alebo kňaz, podľa toho, ako je to určené v misáli.

 

44.     Ku gestám sa rátajú aj úkony a sprievody, keď kňaz s diakonom a posluhujúcimi prichádza k oltáru; keď diakon pred ohlasovaním evanjelia prináša k ambone evanjeliár alebo knihu evanjelií; keď veriaci prinášajú obetné dary a pristupujú k sv. prijímaniu. Sluší sa, aby tieto úkony a sprievody boli dôstojné, možno ich sprevádzať patričnými spevmi podľa smerníc pre jednotlivé úkony.

 

_______________

52 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 30, 34; porov. tamže tiež č. 21.

53 Porov. tamže, č. 40; KONGREGÁCIA PRE BOŽÍ KULT A DISCIPLÍNU SVIATOSTÍ, Inštrukcia Varietates legitimæ, 25. januára 1994, č. 41: AAS 87 (1995), s. 304.

 

 

Posvätné ticho

45.     V patričnom čase treba zachovať, ako súčasť slávenia, aj posvätné ticho.54 Jeho ráz závisí od toho, v ktorom bode liturgického slávenia sa zachováva. Pri úkone kajúcnosti a po výzve na modlitbu napomáha chvíľa ticha sústredene sa vnoriť do seba; po čítaniach alebo po homílii pomáha veriacim rozjímať o tom, čo počuli; po prijímaní umožňuje vnútornú modlitbu chvály a vďakyvzdania.

Už pred vlastným slávením omše je chvályhodné zachovať posvätné ticho v kostole, sakristii a priľahlých priestoroch, aby sa všetci nábožne a náležite pripravili na slávenie posvätného úkonu.

 

 

1.         JEDNOTLIVÉ ČASTI SVÄTEJ OMŠE

 

2.         ÚVODNÉ OBRADY

 

46.     Úkony pred liturgiou slova, čiže úvodný spev, pozdrav, úkon kajúcnosti, vzývanie Pána, oslavná pieseň (Glória) a modlitba dňa (kolekta) majú povahu začiatku, úvodu a prípravy.

Ich úlohou je utvoriť spoločenstvo zo zhromaždených veriacich a správne ich pripraviť na počúvanie Božieho slova a na dôstojné slávenie Eucharistie.

V niektorých sláveniach, ktoré sa spájajú s omšou podľa smerníc liturgických kníh, sa vynechávajú úvodné obrady alebo sa vykonávajú osobitným spôsobom.

 

Úvodný spev

 

47.     Keď sa ľud zišiel a prichádza kňaz s diakonom a posluhujúcimi, začína sa spievať úvodný spev. Tento spev otvára slávenie bohoslužby, utužuje jednotu zhromaždených, ich myseľ uvádza do tajomstva liturgického obdobia alebo slávnosti a sprevádza prichádzajúceho kňaza a jeho asistenciu.

 

48.     Úvodný spev spieva zbor spevákov striedavo s ľudom, alebo kantor s ľudom, alebo sám ľud, alebo sám zbor. Možno spievať antifónu s príslušným žalmom z Rímskeho graduála alebo z Jednoduchého graduála, alebo to môže byť aj iný spev primeraný posvätnému úkonu, liturgickej povahe dňa alebo obdobia.55 Text tohto spevu nech je schválený konferenciou biskupov.

Ak sa úvodný spev nespieva, recitujú antifónu uvedenú v misáli alebo veriaci, alebo niektorí z nich, alebo lektor, alebo ak to nie je možné, recituje ju sám kňaz, ktorý ju môže upraviť aj na spôsob úvodného napomenutia (porov. č. 31).

 

_______________

54 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 30; POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Musicam sacram, 5. marca 1967, č. 17: AAS 59 (1967), s. 305.

55 Porov. JÁN PAVOL II., Apoštolský list Dies Domini, 31. mája 1998, č. 50: AAS 90 (1998) s. 745.

 

 

Pozdravenie oltára a zhromaždeného ľudu

 

49.     Keď kňaz, diakoni a posluhujúci prišli do presbytéria, pozdravia oltár hlbokým úklonom.

Potom na znak úcty kňaz a diakon oltár pobozkajú; a kňaz môže kríž a oltár incenzovať.

 

50.     Po úvodnom speve kňaz, stojac pri sedadle, sa žehná znakom kríža spolu s celým zhromaždením; potom kňaz pozdravom oznamuje zhromaždenému spoločenstvu Pánovu prítomnosť. Týmto pozdravom a odpoveďou ľudu sa vyjadruje tajomstvo zhromaždenej Cirkvi.

Po pozdravení ľudu môže kňaz, alebo diakon, alebo posluhujúci laik krátko uviesť veriacich do omše dňa.

 

Úkon kajúcnosti

 

51.     Potom kňaz vyzve všetkých k úkonu kajúcnosti. Po krátkej chvíli ticha celé spoločenstvo ho vykoná formulou všeobecného vyznania hriechov a kňaz ho zakončí rozhrešením, ktoré však nemá účinok sviatosti pokánia.

V nedeľu, najmä vo Veľkonočnom období, namiesto obvyklého úkonu kajúcnosti sa môže niekedy uskutočniť požehnanie vody a pokropenie vodou na pamiatku krstu.56

 

Pane, zmiluj sa – Kyrie eleison

 

52.     Po úkone kajúcnosti nasleduje vždy vzývanie Pána Pane, zmiluj sa, ak už nebolo v samom úkone kajúcnosti. Keďže je to spev, ktorým veriaci volajú k Pánovi a prosia ho o milosrdenstvo, spravidla ho spievajú všetci, čiže má na ňom účasť ľud i zbor alebo kantor.

Každé zvolanie sa opakuje spravidla dvakrát, nevylučuje sa však väčší počet, podľa požiadavky rozličných jazykov, ako aj hudobného umenia alebo nejakých iných okolností. Keď sa vzývanie Pána spieva ako súčasť úkonu kajúcnosti, vsúva sa pred jednotlivé zvolania „tropus“.

 

Oslavná pieseň – Glória

 

53.     Oslavná pieseň (Glória) je prastarý a ctihodný hymnus. Ním Cirkev, zhromaždená v Duchu Svätom, oslavuje a vzýva Boha Otca a Baránka. Text tohto hymnu sa nemôže zameniť s iným. Začína ho kňaz alebo, ak je to vhodné, kantor alebo zbor. Spieva ho celé zhromaždenie súčasne, alebo ľud striedavo so zborom, alebo sám zbor. Ak sa nespieva, majú ho recitovať všetci spolu alebo si dva chóry navzájom odpovedajú.

Spieva sa alebo recituje v nedele okrem adventných a pôstnych, na slávnosti a sviatky, ako aj pri osobitných slávnostnejších bohoslužbách.

 

_______________

56 Porov. infra, s. 1249-1252.

 

 

Modlitba dňa – kolekta

 

54.     Potom kňaz vyzve ľud k modlitbe. Všetci spolu s ním chvíľku mlčia, aby si uvedomili, že stoja pred Bohom, a aby si v mysli mohli zhrnúť svoje prosby. Potom kňaz prednesie modlitbu, ktorá sa zvyčajne volá „kolekta“; ňou sa vyjadruje povaha bohoslužby. Podľa pradávnej tradície Cirkvi, modlitba kolekta sa spravidla obracia k Bohu Otcovi skrze Krista v Duchu Svätom57 a končí sa trojičným, to znamená dlhším záverom, týmto spôsobom:

o    ak sa obracia k Otcovi: Skrze nášho Pána Ježiša Krista, tvojho Syna, ktorý je Boh a s tebou žije a kraľuje v jednote s Duchom Svätým po všetky veky vekov;

o    ak sa obracia k Otcovi, ale na konci sa v nej spomína Syn: Lebo on je Boh a s tebou žije a kraľuje v jednote s Duchom Svätým po všetky veky vekov;

o    ak sa obracia k Synovi: Lebo ty si Boh a žiješ a kraľuješ s Bohom Otcom v jednote s Duchom Svätým po všetky veky vekov.

Ľud sa pripája k modlitbe a zvolaním Amen si ju osvojuje. V omši sa prednáša vždy len jediná kolekta.

 

4.         LITURGIA SLOVA

 

1.         Hlavnú časť liturgie slova tvoria čítania zo Svätého písma s medzispevmi. Homília, vyznanie viery a spoločná modlitba, čiže modlitba veriacich, ju rozvíjajú a zakončujú. V čítaniach, ktoré potom vysvetľuje homília, Boh hovorí k svojmu ľudu,58 zjavuje tajomstvo vykúpenia a spásy a poskytuje duchovný pokrm. Ba vo svojom slove je sám Kristus prítomný uprostred veriacich.59 Toto Božie slovo si ľud osvojuje posvätným tichom a spevmi a vnútorný súhlas s ním vyjadruje aj vyznaním viery. Napokon ľud, posilnený Božím slovom, v modlitbe veriacich prednáša svoje prosby za potreby celej Cirkvi a za spásu sveta.

 

Posvätné ticho

 

2.         Liturgia slova nech sa slávi tak, aby napomáhala meditáciu, preto sa rozhodne treba vyvarovať každej forme náhlenia, ktoré prekáža sústredeniu sa. Na to sú vhodné aj krátke chvíle posvätného ticha prispôsobené zhromaždenému spoločenstvu. V tichu sa pôsobením Ducha Svätého Božie slovo srdcom prijíma a odpoveď sa pripravuje modlitbou. Tieto chvíle posvätného ticha sa vhodne môžu zachovať napr. pred samým začatím liturgie slova, po prvom a druhom čítaní a napokon po skončení homílie60.

 

_______________

57 Porov. TERTULIÁN, Adversus Marcionem, IV, 9: CCSL 1, s. 560; ORIGENES, Disputatio cum Heracleida, č. 4, 24:

SCh 67, s. 62; Statuta Concilii Hipponensis Breviata, 21: CCSL 149, s. 39.

58 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 33.

59 Porov. tamže, č. 7.

60 Porov. RÍMSKY MISÁL, Poriadok čítaní pri omši, druhé typické vydanie, Úvod, č. 28.

 

 

Biblické čítania

 

3.         V čítaniach sa veriacim pripravuje stôl Božieho slova a otvárajú sa im biblické poklady.61 Je preto lepšie zachovať usporiadanie biblických čítaní, aby osvetlilo jednotu oboch Zákonov a dejín spásy; nie je dovolené čítania a responzóriový žalm, ktoré obsahujú Božie slovo, zamieňať inými nebiblickými textami.62

 

4.         V slávení omše s účasťou ľudu sa majú čítania prednášať vždy z ambony.

 

5.         Podľa tradície úloha prednášať čítania nie je predsednícka, ale služobná. Čítania preto prednáša lektor, evanjelium však ohlasuje diakon alebo, ak nie je prítomný, iný kňaz. Ak však nie je prítomný diakon alebo iný kňaz, číta evanjelium sám celebrujúci kňaz; podobne keď chýba iný schopný lektor, celebrujúci kňaz prednáša aj ostatné čítania.

Po jednotlivých čítaniach, ten, ktorý číta, prednesie aklamáciu, na ktorú zhromaždený ľud odpoveďou preukáže úctu Božiemu slovu, ktoré prijal s vierou a vnútornou vďačnosťou.

 

6.         Čítanie evanjelia je vrcholom liturgie slova. Sama liturgia učí, že čítaniu evanjelia patrí tá najväčšia úcta. Veď v porovnaní s ostatnými čítaniami ho vyznačuje osobitnou poctou, a to jednak tým, že na jeho ohlasovanie určuje služobníka, ktorý sa na vykonanie služby pripravuje požehnaním alebo modlitbou, jednak tým, že veriaci stoja a aklamáciami uznávajú a hlásajú, že Kristus je medzi nimi a k nim hovorí a že samo čítanie počúvajú postojačky, aj tým, že sa evanjeliáru preukazujú osobitné prejavy úcty.

 

Responzóriový žalm

 

7.         Po prvom čítaní nasleduje responzóriový žalm, ktorý je integrálnou časťou liturgie slova a má veľký liturgický a pastoračný význam, pretože napomáha rozjímaniu o Božom slove.

Responzóriový žalm nech zodpovedá každému jednému čítaniu a spravidla sa berie z lekcionára.

Je správne responzóriový žalm spievať, aspoň responzórium, ktoré prislúcha ľudu. Preto žalmista, čiže spevák žalmu, prednáša verše žalmu pri ambone alebo na inom vhodnom mieste. Celé zhromaždenie sedí a počúva, ba zvyčajne sa na ňom zúčastňuje spievaním responzória, ak sa žalm neprednáša súvisle, t. j. bez responzória. Aby však ľud mohol ľahšie zaspievať odpoveď na žalm, vybrali sa niektoré odpovede a žalmy na rozličné obdobia v roku a na rozličné druhy sviatkov; tieto sa môžu použiť namiesto textu zodpovedajúceho čítaniu vždy, keď sa žalm spieva. Ak sa žalm nemôže spievať, recituje sa spôsobom, ktorý je vhodnejší na podporenie meditácie Božieho slova.

Namiesto žalmu vyznačeného v lekcionári sa môže spievať aj responzórium graduála z Rímskeho graduála, alebo responzóriový či alelujový žalm z Jednoduchého graduála, ako ich uvádzajú spomenuté knihy.

 

_______________

61 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 51.

62 Porov. JÁN PAVOL II., Apoštolský list Vicesimus quintus annus, 4. decembra 1988, č. 13: AAS 81 (1989) s. 910.

 

 

Zvolanie pred čítaním evanjelia

 

8.         Po čítaní, ktoré bezprostredne predchádza evanjelium, sa spieva Aleluja alebo iný spev určený rubrikami, ako to vyžaduje liturgické obdobie. Toto zvolanie vytvára obrad či vlastný úkon; ním zhromaždenie veriacich prijíma Pána, ktorý bude k nemu hovoriť v evanjeliu, aj ho pozdravuje a vyznáva svoju vieru spevom. Zbor alebo kantor predspevujú, všetci spievajú postojačky, a ak treba opakujú; verš však spieva zbor alebo kantor.

1.         Aleluja sa spieva v každom období okrem pôstneho. Verše sa berú z lekcionára alebo z graduála.

2.         V Pôstnom období sa spieva miesto Aleluja verš pred evanjeliom vyznačený v lekcionári. Môže sa spievať aj iný žalm alebo traktus, ako sa nachádza v graduáli.

 

9.         Keď je pred evanjeliom iba jedno čítanie:

1.         v období, keď sa používa Aleluja možno vziať alelujový žalm alebo žalm a Aleluja so svojím veršom;

2.         v období, keď sa Aleluja nepoužíva, možno použiť žalm a verš pred evanjeliom alebo len žalm.

3.         Aleluja alebo verš pred evanjeliom, ak sa nespieva, môže sa vynechať.

 

10.     Sekvencia je okrem dní Veľkej noci a Turíc nezáväzná a spieva sa pred Aleluja.

 

Homília

 

11.     Homília je súčasťou liturgie a veľmi sa odporúča.63 Je totiž nevyhnutná na zveľadenie kresťanského života. Má byť výkladom niektorého bodu Svätého písma, ktoré sa číta alebo iného textu ordinária alebo propria omše dňa so zreteľom na slávené tajomstvo alebo na osobitné potreby poslucháčov.64

 

12.     Homíliu má spravidla povedať sám celebrujúci kňaz alebo ju môže zveriť koncelebrujúcemu kňazovi alebo niekedy, ak je to vhodné, aj diakonovi, nikdy však nie laikovi.65 Vo zvláštnych prípadoch a z náležitých dôvodov môže predniesť homíliu aj biskup alebo kňaz, ktorý je prítomný na slávení, aj keď nemôže koncelebrovať.

V nedele a prikázané sviatky má byť homília vo všetkých omšiach, ktoré sa slávia za účasti ľudu a môže sa vynechať iba z vážnej príčiny; odporúča sa aj v iných dňoch, najmä vo všedné dni Adventného, Pôstneho a Veľkonočného obdobia, ako aj v iné sviatky a vtedy, keď sa zíde v kostole viac ľudí.66

Je vhodné po homílii zachovať krátku chvíľu posvätného ticha.

 

_______________

63 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 52; porov.

Kódex kánonického práva, kán. 767 § 1.

64 Porov. POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Inter Œcumenici, 26. septembra 1964, č. 54: AAS 56 (1964) s. 890.

65 Porov. Kódex kánonického práva, kán. 767 § 1; PÁPEŽSKÁ KOMISIA NA AUTENTICKÉ VYSVETĽOVANIE KÓDEXU

KÁNONICKÉHO PRÁVA, odpoveď na pochybnosť okolo kán. 767 § 1: AAS 79 (1987) s. 1249; Medzidikasteriálna inštrukcia o niektorých otázkach okolo očakávanej spolupráce veriacich laikov v kňazskej službe, Ecclesiæ de mysterio, 15. augusta 1997, čl. 3: AAS 89 (1997), s. 864.

66 Porov. POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Inter Œcumenici, 26. septembra 1964, č. 53: AAS 56 (1964) s. 890.

 

 

Vyznanie viery – Krédo

 

13.     Symbol čiže vyznanie viery vedie k tomu, aby všetok zhromaždený ľud odpovedal na Božie slovo zvestované v čítaniach zo Svätého písma a vysvetlené v homílii a aby prednášaním pravidla viery, formulou schválenou pre liturgické použitie, spomínal a vyznával veľké tajomstvá viery, prv ako by sa začalo ich slávenie v Eucharistii.

 

14.     Vyznanie viery má spievať alebo prednášať kňaz s ľudom v nedele a na slávnosti. Možno ho však odriekať aj pri slávnostnejších bohoslužbách.

Ak sa spieva, začína ho kňaz alebo, ak je vhodné, kantor alebo zbor, spievajú ho však všetci spolu, alebo ľud striedavo so zborom.

Ak sa nespieva, recitujú ho všetci spolu alebo dva zbory si navzájom odpovedajú.

 

Modlitba veriacich

 

15.     Vo všeobecnej modlitbe, čiže v modlitbe veriacich, ľud, keď vierou prijal Božie slovo, nejakým spôsobom naň odpovedá a vykonáva úlohu svojho krstného kňazstva, prináša Bohu prosby za spásu všetkých. Treba, aby sa táto modlitba spravidla konala pri omšiach za účasti ľudu, a to tak, že sa prednášajú prosby za svätú Cirkev, za svetskú vrchnosť, za sužovaných rozličnými ťažkosťami, ako aj za všetkých ľudí a za spásu celého sveta.67

 

16.     Poradie prosieb je spravidla toto:

1.         za potreby Cirkvi,

2.         za svetskú vrchnosť a za spásu sveta,

3.         za sužovaných ťažkosťami každého druhu,

4.         za miestne spoločenstvo.

Pri nejakej osobitnej slávnosti, ako je birmovanie, sobáš, pohreb, možno však v poradí úmyslov uprednostniť tie, ktoré sa vzťahujú na osobitnú príležitosť.

 

17.     Modlitbu riadi celebrujúci kňaz od sedadla. Sám ju krátkym povzbudením uvedie, a tým vyzve veriacich na modlitbu a sám ju modlitbou zakončí. Úmysly, ktoré sa prednášajú, majú byť triezve, vytvorené s rozumnou slobodou a krátke, aby vyzdvihli prosby celého spoločenstva.

Úmysly prednáša z ambony prípadne iného vhodného miesta diakon, kantor, lektor, alebo veriaci laik.68

Ľud postojačky vyjadrí svoju prosbu alebo spoločným zvolaním po prednesení jednotlivých úmyslov alebo tichou modlitbou.

 

_______________

67 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 53.

68 Porov. POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Inter Œcumenici, 26. septembra 1964, č. 56: AAS 56

 

 

1.         LITURGIA EUCHARISTIE

 

18.     Pri Poslednej večeri Kristus ustanovil obetu a veľkonočnú hostinu, ktorou sa v Cirkvi ustavične sprítomňuje obeta kríža, keď kňaz, zastupujúci Krista Pána, koná to isté, čo konal sám Pán a čo prikázal učeníkom robiť na svoju pamiatku.69

Kristus totiž vzal chlieb a kalich, vzdal vďaky, rozlomil chlieb, dal učeníkom, hovoriac: Vezmite, jedzte, pite: toto je moje Telo, toto je kalich mojej Krvi. Toto robte na moju pamiatku. Preto Cirkev usporiadala celé slávenie liturgie Eucharistie tak, aby jej jednotlivé časti zodpovedali Kristovým slovám a úkonom, a to takto:

1.         Pri príprave darov sa na oltár prináša chlieb a víno s vodou, čiže tie prvky, ktoré Kristus vzal do svojich rúk.

2.         V eucharistickej modlitbe sa vzdáva Bohu vďaka za celé dielo spásy a obetované dary sa stávajú Kristovým telom a krvou.

3.         V lámaní chleba a v prijímaní veriacich, hoci mnohí, z jedného chleba prijímajú telo a krv Pána z jedného kalicha tak isto, ako ich kedysi prijímali apoštoli z rúk samého Krista.

 

Príprava darov

 

19.     Na začiatku liturgie Eucharistie sa k oltáru prinášajú dary, ktoré sa stanú Kristovým telom a krvou.

Predovšetkým sa pripraví oltár, čiže stôl Pána, ktorý je stredom celej eucharistickej liturgie.70 Položí sa naň korporál, purifikatórium, misál a kalich, ak sa nepripravuje pri stolíku (abakuse).

Potom sa prinášajú obetné dary. Je chvályhodné, keď veriaci sami prinášajú chlieb a víno. Kňaz alebo diakon ich prevezme na vhodnom mieste, aby ich priniesol na oltár. Hoci chlieb a víno, určené na bohoslužbu, veriaci už neprinášajú zo svojho ako kedysi, jednak obrad prinášania týchto darov si zachováva duchovnú silu a význam.

Možno prijať aj peniaze alebo iné dary pre chudobných alebo na kostol, ktoré veriaci prinášajú alebo ktoré sa vyberajú v kostole. Kladú sa na vhodné miesto mimo eucharistického stola.

 

20.     Sprievod, v ktorom sa prinášajú obetné dary, sprevádza spev na obetovanie (porov. č. 37, b). Spieva sa aspoň dovtedy, kým sa dary nepoložia na oltár. O tom, ako sa má spievať, platí to isté ako pri úvodnom speve (porov. č. 48). Obrad na obetovanie môže vždy sprevádzať spev, aj keď sa neprinášajú obetné dary.

 

21.     Chlieb a víno kladie kňaz na oltár a úkon sprevádza stanovenými formulami. Keď kňaz položí dary na oltár, môže ich incenzovať, potom incenzuje kríž, ako aj oltár, aby sa naznačilo, že obeta Cirkvi a jej modlitba vystupujú ako vôňa kadidla pred Božiu tvár. Potom môže diakon alebo iný posluhujúci incenzovať kňaza pre jeho posvätný úrad a ľud z dôvodu krstnej hodnosti.

 

_______________

69 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 47; POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Eucharisticum mysterium, 25. mája 1967, č. 3a, b: AAS 59 (1967) s. 540-541.

70 Porov. POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Inter Œcumenici, 26. septembra 1964, č. 91: AAS 56 (1964) s. 898; Inštrukcia Eucharisticum mysterium, 25. mája 1967, č. 24: AAS 59 (1967) s. 554.

 

 

22.     Potom si kňaz umýva ruky na boku oltára; týmto obradom sa naznačuje túžba po vnútornom očistení.

 

Modlitba nad obetnými darmi

 

23.     Po položení obetných darov na oltár a po vykonaní sprievodných obradov kňaz vyzve veriacich, aby sa s ním modlili. Modlitba nad obetnými darmi uzatvára prípravu obetných darov a začne sa eucharistická modlitba.

V omši sa hovorí jediná modlitba nad obetnými darmi, ktorá sa zakončuje kratším záverom: Skrze Krista, nášho Pána; ak sa na jej konci spomína Syn: Lebo On žije a kraľuje na veky vekov.

Ľud sa pripája k modlitbe a zvolaním Amen si ju osvojuje.

 

Eucharistická modlitba

 

24.     Teraz sa začína ústredná a vrcholná časť celého slávenia – eucharistická modlitba, modlitba vzdávania vďaky a posvätenia. Kňaz vyzýva ľud, aby pozdvihol srdce k Pánovi modlitbou a vzdávaním vďaky a pridružuje si ho v modlitbe, ktorú v mene celého spoločenstva a skrze Ježiša Krista vo Svätom Duchu vysiela k Bohu Otcovi. Zmyslom tejto modlitby je, aby sa pri vyznávaní veľkých Božích skutkov a pri prinášaní obety celé zhromaždenie veriacich spojilo s Kristom. Eucharistická modlitba si vyžaduje, aby ju všetci počúvali v tichosti a pozorne.

 

25.     Hlavné prvky, z ktorých sa skladá eucharistická modlitba, možno rozdeliť takto:

1.         Vzdávanie vďaky (vyjadruje ho najmä prefácia – pieseň vďaky): ním kňaz v mene všetkého svätého ľudu oslavuje Boha Otca a ďakuje mu za celé dielo spásy alebo za nejaký osobitný aspekt diela spásy, podľa dňa, sviatku alebo obdobia.

2.         Zvolanie – ktorým sa celé zhromaždenie pripája k nebeským zástupom a spieva Svätý. Toto zvolanie je súčasťou eucharistickej modlitby a vyslovuje ho všetok ľud spolu s kňazom.

3.         Epikléza: ňou Cirkev osobitnými výzvami prosí, aby mocou Ducha Svätého boli posvätené obetné dary ľudu, čiže aby sa stali Kristovým telom a krvou, a aby nepoškvrnená obeť bola na spásu tým, čo budú mať na nej účasť pri svätom prijímaní.

4.         Opis ustanovenia Eucharistie a konsekrácia: slovami a úkonmi Krista sa koná obeta, ktorú Kristus ustanovil pri Poslednej večeri, keď pod spôsobmi chleba a vína, obetoval svoje telo a krv a dal ich za pokrm a nápoj apoštolom a prikázal im nepretržite sláviť toto tajomstvo.

5.         Anamnéza: ňou Cirkev, plniac príkaz, ktorý prostredníctvom apoštolov dostala od Krista Pána, koná pamiatku samého Krista a pripomína si jeho požehnané umučenie, slávne zmŕtvychvstanie a nanebovstúpenie.

6.         Obetovanie: ním v spomínanej pamiatke Cirkev, a to najmä tá, ktorá je tu teraz zhromaždená, prináša v Duchu Svätom Otcovi nepoškvrnenú obetu. Cirkev si však želá, aby veriaci prinášali nielen nepoškvrnenú obetu, ale aby sa učili obetovať aj samých

seba,71 aby sa prostredníctvom Krista zo dňa na deň zdokonaľovali v spojení s Bohom a medzi sebou, a tak aby napokon Boh bol všetko vo všetkých.72

7.         Príhovory: nimi sa vyjadruje, že Eucharistia sa slávi v spoločenstve s celou Cirkvou, nebeskou i pozemskou, a že sa obeta koná za ňu a za všetkých jej členov, živých i mŕtvych, povolaných k účasti na vykúpení a k spáse získanej telom a krvou Krista.

8.         Záverečná doxológia: ňou sa vyjadruje oslava Boha: ľud ju zvolaním Amen

potvrdzuje a zakončuje.

 

Obrad prijímania

 

26.     Keďže eucharistická slávnosť je veľkonočnou hostinou, je prospešné, aby podľa Pánovho príkazu veriaci dostatočne pripravení prijali jeho telo a krv ako duchovný pokrm. Na to poukazuje lámanie chleba a iné prípravné obrady, ktorými sa veriaci bezprostredne pripravujú na prijímanie.

 

Modlitba Pána

 

27.     V modlitbe Pána žiadame každodenný chlieb, ktorým sa kresťanom predovšetkým naznačuje eucharistický chlieb, a prosíme o očistenie od hriechov, aby sa sväté veci dávali naozaj svätým. Kňaz vyzve na modlitbu a všetci veriaci sa spolu s kňazom modlia modlitbu Pána; potom sám kňaz pripája embolizmus, ktorý ľud uzaviera doxológiou. Embolizmus rozvíja poslednú prosbu modlitby Pána; prosí, aby celé spoločenstvo veriacich bolo zbavené moci zla.

Výzva, vlastná modlitba Pána, embolizmus a doxológia, ktorou ho ľud zakončuje, sa spievajú alebo nahlas recitujú.

 

Obrad pokoja

 

28.     Nasleduje obrad pokoja, ktorým Cirkev vyprosuje pokoj a jednotu pre seba a pre celú ľudskú rodinu a veriaci si prejavujú cirkevné spoločenstvo a vzájomnú lásku prv, ako prijmú Sviatosť. Spôsob, ako si dávať znak pokoja, nech ustália konferencie biskupov podľa povahy a zvykov príslušných národov. Je však vhodné, aby každý naznačil znak pokoja triezvo iba najbližšie stojacim.

 

Lámanie chleba

 

29.     Kňaz láme eucharistický chlieb, ak je potrebné, za pomoci diakona alebo koncelebranta. Úkon lámania chleba, ktorý konal Kristus pri Poslednej večeri, dal v apoštolských časoch meno celej eucharistickej obete. Naznačuje, že mnohí veriaci sa stávajú jedným telom prijímaním z jedného chleba života, ktorým je Kristus. On pre spásu sveta zomrel a vstal z mŕtvych, (1 Kor 10, 17). Lámanie chleba sa začína po odovzdaní znaku pokoja a nech sa koná s príslušnou dôstojnosťou, nech sa však zbytočne nepredlžuje a nevenuje sa mu neprimeraná dôležitosť. Tento obrad je vyhradený kňazovi a diakonovi.

Kňaz láme chlieb a časť hostie vpustí do kalicha na znak jednoty tela a krvi Pána v diele spásy, totiž tela Ježiša Krista živého a osláveného. Podľa zvyku zbor alebo kantor spieva, alebo aspoň nahlas recituje, prosbu Baránok Boží, pričom ľud nato odpovedá. Táto prosba sprevádza lámanie chleba a môže sa opakovať viackrát až do skončenia obradu. Posledný raz sa zakončí slovami daruj nám pokoj.

 

_______________

71 DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 48; POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Eucharisticum mysterium, 25. mája 1967, č. 12: AAS 59 (1967) s. 548-549.

72 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 48; Dekrét o účinkovaní a živote kňazov, Presbyterorum ordinis, č. 5; POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Eucharisticum mysterium, 25. mája 1967, č. 12: AAS 59 (1967) s. 548–549.

 

 

Sväté prijímanie – Communio

 

30.     Kňaz sa tichou modlitbou pripravuje, aby s úžitkom prijal Kristovo telo a krv. To isté robia veriaci tichou modlitbou.

Potom kňaz ukáže veriacim eucharistický chlieb nad paténou alebo nad kalichom a pozýva ich na Kristovu hostinu. Zároveň si však predpísanými slovami evanjelia vzbudí spolu s veriacimi úkon pokory.

 

31.     Veľmi sa žiada, aby veriaci prijímali Pánovo telo z hostií premenených v tej istej omši, tak ako je viazaný konať aj sám kňaz, a aby v určených prípadoch mali účasť na kalichu (porov. č. 283). Tak sa aj znakmi lepšie vyjadrí, že prijímanie je účasťou na obete, ktorá sa práve koná.73

 

32.     Kým kňaz prijíma Sviatosť, začína sa spev na prijímanie. Tento spev má jednotou hlasov vyjadriť duchovnú jednotu prijímajúcich, prejaviť radosť srdca a viac osvetliť

„komunitárnu“ povahu sprievodu k prijatiu Eucharistie. Spev pokračuje dokiaľ sa vysluhuje veriacim Sviatosť.74 Ak sa má však po prijímaní spievať hymnus, nech sa spev na prijímanie včas zakončí.

Treba dbať na to, aby aj speváci mohli pohodlne prijímať.

 

33.     Pre spev na prijímanie sa môže použiť buď antifóna z Rímskeho graduála, buď so žalmom alebo len sama antifóna, alebo antifóna z Jednoduchého graduála, alebo iný vhodný spev schválený konferenciou biskupov. Spieva buď sám zbor, buď zbor alebo kantor s ľudom.

Ak sa nespieva, môžu recitovať príslušnú antifónu z misála buď všetci veriaci, alebo niektorí z nich, alebo sám lektor. Ak ju nerecituje nikto, sám kňaz ju prednesie po svojom prijímaní, ale pred prijímaním veriacich.

 

34.     Po rozdávaní prijímania kňaz a veriaci sa podľa okolností chvíľu v tichosti modlia. Keď sa uzná za dobré, celé zhromaždenie môže spievať aj žalm, nejaký chválospev alebo hymnus na poďakovanie.

 

_______________

73 Porov. POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Eucharisticum mysterium, 25. mája 1967, č. 31, 32: AAS 59 (1967) s. 558-559; POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA PRE DISCIPLÍNU SVIATOSTÍ, Inštrukcia Immensæ caritatis, 29. januára 1973, č. 2: AAS 65 (1973) s. 267, 268.

74 Porov. POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA PRE SVIATOSTI A BOŽÍ KULT, Inštrukcia Inæstimabile donum, 3. apríla 1980, č. 17: AAS 72 (1980) s. 338.

 

 

35.     Na doplnenie prosieb Božieho ľudu, ako aj na zakončenie celého obradu prijímania, kňaz prednesie modlitbu po prijímaní, v ktorej prosí o ovocie sláveného tajomstva.

V omši sa hovorí jediná modlitba po prijímaní, ktorá sa zakončuje krátkym záverom, to je:

o    ak sa obracia k Otcovi: Skrze Krista, nášho Pána;

o    ak sa obracia k Otcovi, ale na konci sa v nej spomína Syn: Lebo on žije a kraľuje na veky vekov;

o    ak sa obracia k Synovi: Lebo ty žiješ a kraľuješ na veky vekov;

Ľud si modlitbu osvojí zvolaním Amen.

 

4.         ZÁVEREČNÉ OBRADY

 

1.         Záverečné obrady obsahujú:

1.         krátke oznamy, ak sú potrebné;

2.         pozdrav a požehnanie kňaza, ktoré sa v niektoré dni a príležitosti obohacuje a vyjadruje modlitbou nad ľudom alebo inou slávnostnejšou formou;

3.         prepustenie ľudu diakonom alebo kňazom s povzbudením, aby sa každý odobral do svojej práce chváliac a oslavujúc Boha;

4.         pobozkanie oltára kňazom a diakonom a potom kňaz, diakon a ostatní posluhujúci pozdravia oltár hlbokým úklonom.

 

 

HLAVA III.

 

POVINNOSTI A SLUŽBY PRI OMŠI

 

2.         Eucharistické slávenie je úkon Krista a Cirkvi, totiž svätého ľudu zjednoteného a usporiadaného pod vedením biskupa. Preto prináleží celému telu Cirkvi, robí ho zjavným a naň vplýva; jeho jednotlivých údov sa však týka rozličným spôsobom podľa rozdielnosti stavov, úloh a činnej účasti.75 Kresťanský ľud, ktorý je „vyvolený rod, kráľovské kňazstvo, svätý národ, jeho vlastný ľud“, tým vyjadruje svoje nepretržité a hierarchické usporiadanie.76 Pri liturgických úkonoch nech každý, tak vysvätení služobníci, ako aj veriaci, ktorí zastávajú úrad alebo službu, konajú len to a všetko to, čo im prináleží.77

 

1.         O POVINNOSTIACH A SLUŽBÁCH VYSVÄTENÝCH OSÔB

 

3.         Každé zákonité slávenie Eucharistie riadi biskup osobne alebo prostredníctvom kňazov, svojich pomocníkov.78

Keď je biskup prítomný na omši, ktorá sa slávi za účasti ľudu, jemu najviac patrí, aby slávil Eucharistiu a pri slávení omše si pridružil kňazov ako koncelebrantov. Je to tak nielen preto, aby sa zvýšila vonkajšia slávnostnosť obradu, ale aby sa tým v plnšom svetle vyjadrilo tajomstvo Cirkvi, „sviatosť jednoty“.79

Ak však biskup neslávi Eucharistiu, ale poveruje tým iného, vtedy je vhodné, aby s náprsným krížom, štólou a pluviálom oblečeným na albe sám viedol liturgiu slova a na konci omše udelil požehnanie.80

 

4.         Aj kňaz, ktorý v Cirkvi z moci svätenia má právo v spoločenstve veriacich prinášať obetu ako Kristov zástupca,81 stojí na čele tu a teraz zídeného veriaceho ľudu, predsedá pri jeho modlitbe, ohlasuje mu posolstvo spásy, spája sa s ľudom, keď skrze Krista v Duchu Svätom prináša obetu Bohu Otcovi, svojim bratom dáva chlieb večného života a sám má účasť na tom istom Chlebe. Keď teda slávi Eucharistiu, má dôstojne a pokorne slúžiť Bohu a ľuďom. Svojím správaním, ako aj vyslovovaním posvätných textov má pripomínať veriacim živú prítomnosť Krista.

 

5.         Mocou prijatia sviatostnej vysviacky dostáva diakon po kňazovi prvé miesto medzi tými, ktorí posluhujú pri eucharistickom slávení. Lebo posvätný stav diakonátu už od dávnych apoštolských čias si Cirkev veľmi ctila.82 V omši má diakon svoju vlastnú úlohu: ohlasuje evanjelium a niekedy aj káže Božie slovo, ohlasuje úmysly pri spoločných modlitbách veriacich, slúži kňazovi, pripravuje oltár a posluhuje pri slávení obety, veriacim rozdáva Eucharistiu, najmä pod spôsobom vína, a prípadne dáva ľudu pokyny, aké gestá a postoje má zaujať celé zhromaždenie.

 

_______________

75 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 26.

76 Porov. tamže, č. 14.

77 Porov. tamže, č. 28.

78 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Dogmatická konštitúcia o Cirkvi, Lumen gentium, č. 26, 28; Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 42.

79 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 26.

80 Porov. Cæremoniale Episcoporum, č. 175-186.

81 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Dogmatická konštitúcia o Cirkvi, Lumen gentium, č. 28; Dekrét o účinkovaní a živote kňazov, Presbyterorum ordinis, č. 2.

82 Porov. PAVOL VI., Apoštolský list Sacrum diaconatus Ordinem, 18. júna 1967: AAS 59(1967) 697-704; PONTIFICALE ROMANUM, De Ordinatione Episcopi, presbyterorum et diaconorum, editio typica altera 1989, č. 173.

 

 

1.         POVINNOSTI A SLUŽBY BOŽIEHO ĽUDU

 

6.         Pri slávení omše tvoria veriaci sväté spoločenstvo, vykúpený ľud a kráľovské kňazstvo, aby vzdávali Bohu vďaky a obetovali nepoškvrnenú obetu nielen rukami kňaza, ale spolu s ním, a naučili sa obetovať aj samých seba.83 Nech sa to však snažia prejavovať hlbokou nábožnosťou a láskou voči bratom zúčastneným na tej istej bohoslužbe.

Nech sa stránia akýchkoľvek osobitných záľub a nejednotnosti a nech stále pamätajú na to, že majú jediného Otca v nebi, a preto všetci sú si bratmi a sestrami.

 

7.         Nech utvárajú jedno telo, či už počúvaním Božieho slova alebo účasťou na modlitbách a speve, predovšetkým však spoločným prinášaním obety a spoločnou účasťou na Pánovom stole. Táto jednota krásne vysvitá z gest a postojov tela, keď ich veriaci konajú spoločne.

 

8.         Nech sa veriaci nezdráhajú s radosťou poslúžiť Božiemu ľudu, kedykoľvek sa od nich žiada, aby nejakou zvláštnou službou alebo úlohou pomohli pri bohoslužbe.

 

1.         O ZVLÁŠTNYCH SLUŽBÁCH Služba ustanoveného akolytu a lektora

9.         Akolyta je ustanovený, aby slúžil pri oltári a pomáhal kňazovi i diakonovi. Má na starosti hlavne prípravu oltára a posvätných nádob, a ak je to naozaj potrebné, aj vysluhovanie Eucharistie v mimoriadnom prípade.84

V službe oltára má akolyta svoje vlastné úlohy, ktoré má aj sám plniť (porov. č.

187-193).

 

10.     Lektor je ustanovený na prednes čítaní zo Svätého písma, okrem evanjelia. Môže predniesť aj úmysly všeobecnej modlitby a – keď niet žalmistu – aj žalm medzi čítaniami.

Lektor má určenú úlohu (porov. č. 194-198) pri slávení Eucharistie a má ju aj

plniť.

 

_______________

83 DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 48; POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Eucharisticum mysterium, 25. mája 1967, č. 12: AAS 59 (1967) s. 548-549.

84 Porov. Kódex kánonického práva, kán. 910 § 2; Medzidikasteriálna inštrukcia o niektorých otázkach okolo očakávanej spolupráce veriacich laikov v kňazskej službe, Ecclesiæ de mysterio, 15. augusta 1997, čl. 8: AAS 89 (1997), s. 871.

 

 

Ostatné služby

 

11.     Ak chýba ustanovený akolyta, môžu byť určení na službu oltára a na pomoc kňazovi a diakonovi laickí služobníci, aby nosili kríž, sviece, kadidlo, chlieb, víno, vodu a boli aj ustanovení ako mimoriadni vysluhovatelia svätého prijímania.85

 

12.     Ak chýba ustanovený lektor, treba určiť iných laikov na prednášanie čítaní Svätého písma, dobre pripravených plniť túto službu dôstojne, vhodne a horlivo, aby sa u veriacich pri počúvaní posvätných čítaní vznietila v srdci láska k Svätému písmu a živý záujem oň.86

 

13.     Žalmistovi prislúcha úloha spievať žalm alebo iný biblický spev medzi čítaniami. Aby žalmista svoju úlohu mohol riadne zastávať, má vedieť spievať žalmy a mať aj dobrý prednes a výslovnosť.

 

14.     Medzi veriacimi má osobitné liturgické poslanie zbor spevákov (schola cantorum) alebo chór, ktorému prináleží starať sa o časti jemu vlastné podľa rozličných druhov spevu a podnecovať veriacich k činnej účasti na speve.87 Čo sa hovorí o zbore spevákov, platí podobne aj o ostatných hudobníkoch, najmä však o organistovi.

 

15.     Je dobré mať kantora alebo dirigenta, ktorý by viedol a sprevádzal spev ľudu. Keď niet speváckeho zboru, kantor má úlohu viesť rozličné spevy s patričnou účasťou ľudu.88

 

16.     Liturgickú službu konajú aj:

1.         sakristián (kostolník), ktorý starostlivo pripravuje liturgické knihy, rúcha a ostatné, čo je potrebné k sláveniu omše.

2.         Komentátor, ktorý veriacim dáva v prípade potreby krátke vysvetlenie a úpravy, aby ich uviedol do bohoslužby, aby ju lepšie porozumeli. Úpravy komentátora majú byť dôkladne pripravené, stručné a vecné. Pri plnení svojej úlohy stojí komentátor na vhodnom mieste pred veriacimi, ale nie pri ambone.

3.         Zberatelia: v kostole robia zbierky (na cirkevné účely).

4.         Uvádzači: v niektorých krajoch vítajú veriacich pri bráne kostola a uvádzajú ich na príslušné miesta. Okrem toho sa starajú o poriadok pri liturgických sprievodoch.

 

17.     Je vhodné, aby bol aspoň v katedrálnych a väčších chrámoch kompetentný služobník – ceremoniár. Má sa starať o riadny priebeh bohoslužieb a o to, aby vysvätení služobníci a veriaci konali svoju službu dôstojne, presne a nábožne.

 

18.     Pre liturgické služby, ktoré nie sú vlastné kňazovi alebo diakonovi a o ktorých sa hovorilo vyššie (č. 100–106), môže farár alebo správca kostola vybrať vhodných laikov89 a môže im ich zveriť liturgickým požehnaním a dočasným poverením. Čo sa týka úlohy posluhovať kňazovi pri oltári, treba zachovať normy, ktoré dal biskup pre svoju diecézu.

 

_______________

85 Porov. POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA PRE DISCIPLÍNU SVIATOSTÍ, Inštrukcia Immensæ caritatis, 29. januára 1973, č. 1: AAS 65 (1973) s. 265-266; Kódex kánonického práva, kán. 230 § 3.

86 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 24.

87 Porov. POSVÄTNÁ KONGREGÁCIA OBRADOV, Inštrukcia Musicam sacram, 5. marca 1967, č. 19: AAS 59 (1967) s. 306.

88 Porov. tamže, č. 21: AAS 59 (1967) s. 306-307.

89 Porov. PÁPEŽSKÁ RADA PRE INTERPRETÁCIU TEXTOV ZÁKONOV, odpoveď na predloženú pochybnosť o kán. 230 § 2: AAS 86 (1994) s. 541.

 

 

1.         ROZDELENIE ÚLOH A PRÍPRAVA SLÁVENIA

 

19.     Jeden a ten istý kňaz má vykonávať predsednícke úlohy vo všetkých častiach omše, okrem toho, čo je vlastné omši, ktorej sa zúčastňuje biskup (porov. č. 92).

 

20.     Kde je viacero posluhujúcich, ktorí môžu konať tú istú službu, môžu si medzi sebou podeliť jednotlivé časti tej istej služby alebo úlohy. Napr. jeden diakon si môže vziať spevné časti, druhý diakon zasa službu pri oltári. Ak sú viaceré čítania, je dobré rozdeliť ich medzi viacerých lektorov. Ale vôbec nie je vhodné, aby si viacerí medzi sebou rozdelili jeden a ten istý článok slávenia: napr. aby jedno čítanie čítali dvaja, jeden za druhým, ak tu nejde o prednášanie Pašií.

 

21.     Ak pri omši za účasti ľudu je iba jeden posluhujúci, môže sám vykonávať rozličné služby.

 

22.     Na praktickej príprave každého liturgického slávenia sa majú zúčastniť svorne a starostlivo podľa misála a iných liturgických kníh90 všetci, ktorých sa to týka tak po stránke obradnej, ako aj pastoračnej a hudobnej. Túto prípravu riadi správca kostola. Nech však vypočuje aj veriacich vo veciach, ktoré sa ich priamo týkajú. Kňaz však, ktorý predsedá sláveniu, má vždy právo usporiadať veci, ktoré sú v jeho kompetencii.

 

_______________

90 Porov. DRUHÝ VATIKÁNSKY KONCIL, Konštitúcia o posvätnej liturgii, Sacrosanctum Concilium, č. 22.

 

 

 

 

OBSAH

 

Úvodné slovo predsedu Liturgickej komisie KBS k Všeobecným smerniciam Rímskeho misála 3

 

ÚVOD 4

Svedectvo nezmenenej viery 4

Dôkazy nepretržitej tradície 5

Prispôsobenie novým pomerom 6

 

HLAVA I.

 

DÔLEŽITOSŤ A DÔSTOJNOSŤ SLÁVENIA EUCHARISTIE 9

 

HLAVA II.

 

STAVBA OMŠE, JEJ PRVKY A ČASTI 12

1.         VŠEOBECNÁ STAVBA OMŠE 12

2.         ROZLIČNÉ PRVKY OMŠE 12

Čítanie Božieho slova a jeho výklad 12

Modlitby a iné časti omše, ktoré prináležia kňazovi 12

Iné texty vyskytujúce sa pri celebrovaní 13

Spôsob prednesu rozličných textov 14

Dôležitosť spevu 14

Gestá a držanie tela 15

Posvätné ticho 16

 

3.         JEDNOTLIVÉ ČASTI SVÄTEJ OMŠE 16

1.         ÚVODNÉ OBRADY 16

Úvodný spev 16

Pozdravenie oltára a zhromaždeného ľudu 17

Úkon kajúcnosti 17

Pane, zmiluj sa – Kyrie eleison 17

Oslavná pieseň – Glória 17

Modlitba dňa – kolekta 18

2.         LITURGIA SLOVA 18

Posvätné ticho 18

Biblické čítania 19

Responzóriový žalm 19

Zvolanie pred čítaním evanjelia 20

Homília 20

Vyznanie viery – Krédo 21

Modlitba veriacich 21

3.         LITURGIA EUCHARISTIE 22

Príprava darov 22

Modlitba nad obetnými darmi 23

Eucharistická modlitba 23

Obrad prijímania 24

Modlitba Pána 24

Obrad pokoja 24

Lámanie chleba 24

Sväté prijímanie – Communio 25

4.         ZÁVEREČNÉ OBRADY 26

 

HLAVA III.

 

POVINNOSTI A SLUŽBY PRI OMŠI 27

1.         O POVINNOSTIACH A SLUŽBÁCH VYSVÄTENÝCH OSÔB 27

2.         POVINNOSTI A SLUŽBY BOŽIEHO ĽUDU 28

3.         O ZVLÁŠTNYCH SLUŽBÁCH 28

Služba ustanoveného akolytu a lektora 28

Ostatné služby 29

4.         ROZDELENIE ÚLOH A PRÍPRAVA SLÁVENIA 30