32. nedeľa v cezročnom období rok „C“

Drahí bratia a sestry, každý človek túži po šťastí. Kto z nás by túžil byť nešťastný? Práve preto sa mladíci z prvého čítania rozhodli zomrieť mučeníckou smrťou. Chceli byť šťastní celú večnosť. Ako človek, ktorý podstupuje bolestnú operáciu. Nerobí to preto, aby trpel, ale preto, aby sa mal po tomto zákroku lepšie. Existujú totiž situácie, kedy vybrať si šťastie, vybrať si večnú radosť v nebi znamená vybrať si mučeníctvo tu na zemi.

Zdá sa, že v tejto dobe nežijeme tak, aby sme boli vystavení takýmto výnimočným hrdinským činom. Avšak k hrdinským činom sme pozvaní. Božie slovo (2. čítanie) nás pozýva ku každému dobrému skutku a slovu.

Tak ako sa ľudia, čo neveria vo Večný život, horlivo usilujú získať čo najviac pozemkov, budov, vlastníckych podieloch vo firmách, aby sa zabezpečili pre budúcnosť na pár ďalších rokov, tak sa aj my kresťania sa horlivo usilujeme o dobré slová a skutky, aby sme si zabezpečili budúcnosť na pár tisíc rokov? Milión rokov? Nie, na celú večnosť. Veď ani najlepšie dovolenkové destinácie, ani najkrajšie manželské vzťahy, ani najvyššie úspechy v umení a športe sa nevyrovnajú radostiam neba.

Pred mnohými rokmi uprostred noci a silnej búrky vstúpil do haly malého hotela starší pár a požiadal o izbu. Muž na recepcii im vysvetlil, že už žiadnu nemajú voľnú, pretože v meste sú tri kongresy. Všetko je plné. Nakoniec však dodal: „Ale môžem poslať taký milý pár, ako ste vy, v daždi o 1 hodine ráno preč? Boli by ste ochotní spať v mojej izbe?“ Pár zaváhal, ale recepčný trval na tom. Nasledujúce ráno, keď muž zaplatil účet, povedal úradníkovi: „Vy ste typ manažéra, ktorý by mal byť šéfom najlepšieho hotela v Spojených štátoch. Možno jedného dňa pre vás postavím taký hotel.“ Recepčný sa usmial, pobavený milým vtipom starého muža.

Uplynulo niekoľko rokov. Jedného dňa recepčný dostal list od staršieho muža, v ktorom si spomínal na túto búrlivú noc a starší muž ho pozval na návštevu do New Yorku. Pribalil aj obojsmerný lístok. Keď recepčný prišiel, hostitelia ho zobrali na roh dvoch ulíc (5th Avenue and 34th Street), kde stála veľká nová budova. „To je hotel,“ vysvetľuje starší muž, „ktorý som práve pre vás postavil, aby ste ho mohli spravovať.“ „Robíte si žarty,“ namietal recepčný. „Ja s najväčšou pravdepodobnosťou nie.“ odpovedal. Volám sa William Waldorf Astor.“

Tento hotel bol pôvodný Waldorf-Astoria, jeden z najkrajších hotelov v New Yorku. Mladý recepčný sa stal jeho prvým manažérom a volal sa George C. Boldt. (Odvážne konanie)

Drahí bratia a sestry, možno v duchu obdivujeme mladého recepčného, ktorý sa stal manažérom veľkolepého hotela za jeden hrdinský skutok. Žime tak, aby anjeli a svätí mohli obdivovať nás za naše hrdinské dobré skutky a dobré slová. Veď keď ich prejavujeme komukoľvek nezištne a s radosťou, prejavujeme ich tomu Najbohatšiemu, Najmúdrejšiemu, Najláskavejšiemu. On je Bohom živých, ktorý rád odmieňa svojich verných.